موج تازه کاهش نرخ ارز متاثر از نتایج انتخابات آمریکا و رشد بی رویه قیمت های کاغذی خودرو طی چندماه گذشته موجب سیر نزولی قیمت ها در بازار بی مشتری خودرو شده است.

همشهری:افزایش قیمت خودرو طی چند ماه گذشته و کاهش قدرت خرید مشتریان خودرو در حالی زمینه تشدید رکود حاکم بر بازار را فراهم کرده که این روزها حتی کاهش نرخ ارز و افت 15 تا 200میلیون تومانی قیمت برخی خودروهای داخلی و وارداتی نیز قادر به آشتی مشتریان با بازار خودرو نبوده است. گرچه به صدا درآمدن زنگ کاهش قیمت خودرو موجب تکاپوی دلال ها برای فروش خودروهای صفرکیلومتر حتی با ارائه تخفیف های بیشتر شده اما به دلیل نزولی بودن روند قیمت ها، کمتر خریداری به دلیل احتمال کاهش بیشتر قیمت ها، برای خرید خودرو ریسک می کند. این شرایط موجب شده تا حتی با کاهش نسبی قیمت ها نیز معاملات چندانی در بازار خودرو صورت نگیرد و خریداران واقعی در انتظار کاهش بیشتر قیمت باشند. از سوی دیگر، موج ارزانی خودرو موجب افزایش تعداد آگهی های فروش و تکاپوی فروشندگان خودروهای صفرکیلومتری در فضای مجازی شده که صاحبان آنها تا 2هفته پیش به انتظار موج تورمی ناشی از گرانی دلار با انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات آمریکا، این خودروها را دپو کرده اند. نرخ پراید111 که در روزگار سیر صعودی قیمت ها به مرز 160 میلیون تومان یا پژو206 تیپ2 به مرز 250میلیون تومان نزدیک شده بود، این روزها به ترتیب به 115 تا 120 و 219 تا 220 میلیون تومان کاهش یافته و برخی فعالان بازار از احتمال کاهش قیمت پراید111 تا کمتر از 100میلیون تومان در صورت تداوم سیر نزولی نرخ ارز خبر می دهند.

تندتر شدن نبض کاهش قیمت خودرو

بررسی قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته گذشته و ابتدای هفته جاری حاکی از نزولی شدن قیمت خودروهای پرتیراژی است که طی چند ماه اخیر روند افزایش قیمت آن نقل محفل اغلب خانوارهای ایرانی بود. این کاهش قیمت در شرایطی که خودروسازان با دریافت مجوز افزایش قیمت از شورای رقابت نرخ های جدیدی را برای برخی محصولاتشان اعلام کرده اند که با وجود گرانی بیش از 30درصدی برخی از این خودروها توسط خودروسازان، هنوز با قیمت های حاشیه بازار فاصله معناداری داشته و همین قیمت ها موجب اقبال خریداران به مرحله جدید پیش ثبت نام خودروهای داخلی با قیمت های افزایش یافته جدید شده است. بالاگرفتن تب ریزش قیمت های کاغذی خودرو شرایطی را رقم زده که همانند تغییر روزانه و ساعتی قیمت خودرو در ایام گرانی، این روزها نیز افت 10 تا 200میلیون تومانی قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی را شاهد هستیم.

فروکش کردن آثار روانی تحولات سیاسی

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو پیش از این در گفت وگو با همشهری اعلام کرده بود که درصورت کاهش قیمت دلار به محدوده کمتر از 20هزار تومان، قیمت های کاغذی در بازار خودرو شکسته می شود. سعید موتمنی تأکید کرده بود که با رسیدن نرخ ارز به این محدوده حتی احتمال کاهش قیمت هر دستگاه پراید تا کمتر از 100میلیون تومان نیز وجود دارد؛ در واقع با تخلیه حباب نرخ دلار و با کاهش شکاف نرخ مصوب و حاشیه بازار خودرو، قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی به نرخ های واقعی خود نزدیک می شود. اما با وجود سیر نزولی قیمت خودروها، برخی کارشناسان معتقدند که تأثیر روانی تحولات سیاسی آمریکا بر کاهش نرخ ارز و تداوم سیر نزولی قیمت خودرو نیز مقطعی خواهد بود؛ موضوعی که استاد دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با اشاره به آن، گفت:تغییرات اخیر در فضای سیاسی بین الملل، نمی تواند آنطور که عامه مردم فکر می کنند، بر اقتصاد کشورمان تأثیرگذار باشد؛ چراکه در خوش بینانه ترین حالت نرخ دلار در محدوده 20هزار تومان تثبیت شده و با این نرخ نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت ها در بازار خودرو و سایر کالاها را داشت. امیرحسن کاکایی از مقاومت فعالان بازار خودرو در مقابل سیر نزولی قیمت ها خبر داد و گفت:با این شرایط اگر قیمت خودرویی در بازار به 600 میلیون تومان رسیده و احتمال کاهش نرخ آن به نصف این مبلغ وجود داشته باشد، فعالان بازار در مقابل این کاهش قیمت مقاومت می کنند. به گفته او، در هفته های پیش رو گرچه حباب قیمتی خودرو به خصوص خودروهای خارجی تخلیه می شود، اما در مجموع قیمت همه خودروها متناسب با نرخ روز دلار کاهش نخواهد یافت. کاکایی از تأثیر این شرایط بر رکود شدید بازار خودرو خبر داد و گفت:وقتی مردم انتظار دارند تا قیمت خودرو ریزش بیشتری داشته باشد، از خرید خودرو خودداری کرده و این امر موجب تشدید رکود حاکم بر بازار می شود. با این روند افت کند قیمت ها و تشدید رکود بازار خودرو در ماه های آینده قابل پیش بینی است. نعمت الله کاشانی، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو نیز با اشاره به سیر نزولی قیمت خودروهای داخلی از اواسط هفته گذشته، گفت:ریزش 10 تا 15میلیونی قیمت خودروهای داخلی، افت تا 50میلیون تومانی خودروهای مونتاژی و کاهش بیش از 200میلیون تومانی قیمت خودروهای خارجی که از اواسط هفته گذشته آغاز شده بود، در نخستین روز هفته جاری نیز با شدت بیشتری ادامه یافت.